PiS chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. Błaszczak pisze do Hołowni. "Jak najszybciej"
Pismo klubu parlamentarnego PiS skierowane do marszałka Sejmu Błaszczak opublikował w poniedziałek na platformie X.
"Chcemy, aby jak najszybciej przyjęto nasz projekt ustawy, który wprowadza: zwiększenie pomocy doraźnej dla ofiar powodzi do trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia (ok. 24 tys. zł), pokrycie całości kosztów remontu lub odbudowy budynków mieszkalnych i gospodarczych z budżetu państwa, wprowadzenie dodatkowych urlopów dla powodzian, druhów OSP oraz wolontariuszy, które będą pokrywane z budżetu Państwa" – napisał Błaszczak.
Polska walczy z powodzią. Będzie nadzwyczajne posiedzenie Sejmu?
Wcześniej marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział możliwość zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu, jeśli w związku z sytuacją powodziową na południu Polski oraz decyzjami rządu zajdzie taka potrzeba.
– Jeżeli dzisiaj z rządu wyjdzie nie tylko rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej, ale również choćby zmiana ustawy dotyczącej zwiększenia zasiłku powodziowego, być może jeszcze jakaś inna regulacja, to my jesteśmy gotowi, żeby bez żadnej zwłoki tę ustawę procedować – oświadczył Hołownia. Jak dodał, informację taką przekazał w poniedziałek rano przewodniczącym klubów.
– Nie możemy wykluczyć, jesteśmy gotowi, że zwołam na jutro specjalne posiedzenie Sejmu, które zajmie się tylko tymi regulacjami i też informacją rządu ws. powodzi – jeżeli będzie takie zapotrzebowanie posłów, a rozumiem, że będzie. Nie pospieszamy rządu, bo wiemy, że ta legislacja musi być dobrze przygotowana. Po prostu deklarujemy pełną współpracę, tak żeby nie było żadnej zwłoki w działaniach, które są niezbędne – oświadczył marszałek Sejmu. Jak zapewnił, organy państwa działają w pełnej harmonii.
Obowiązuje stan klęski żywiołowej. Rząd zdecydował
Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Rozporządzenie Rady Ministrów zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek po południu.
Czytamy w nim, że stan klęski żywiołowej wprowadzono "w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia".
W województwie dolnośląskim stan klęski żywiołowej obowiązuje w powiatach: kamiennogórskim, karkonoskim, kłodzkim, lwóweckim, wałbrzyskim i ząbkowickim oraz miasta na prawach powiatu – w Wałbrzychu i Jeleniej Górze.
W województwie opolskim obejmuje powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim.
W województwie śląskim chodzi o powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
Jak wynika z rozporządzenia, "w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; a także nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się".
Rozporządzenie wprowadzono na 30 dni, co oznacza, że będzie obowiązywać do 16 października.